artykuły dla gołębi sklep
Strona główna » Blog » Jak wygląda okres rozpłodu gołębi?
Producenci
Bestsellery
Kontakt
 • SILVER WING
  Elżbieta Załęska
  Bystra 355
  38-300 Gorlice
  NIP: 738-181-88-17

 • E-mail:elunia07@op.pl
 • Telefon506-246-693
 • Godziny działania sklepucodziennie 9.00 - 17.00, w soboty 9.00 - 14.00
Certyfikaty

rzetelna firma
Kapitalna Firma

Jak wygląda okres rozpłodu gołębi?

Data dodania: 24-08-2020
Okres rozpłodu i lęgu to bardzo ważny czas dla każdej hodowli gołębi. Ptaki muszą mieć wówczas zapewniona najlepsze warunki do bytowania, rozmnażania się i wysiadywania jaj. Trzeba zadbać o ich zdrowie, gdyż od tego zależy rozwój naszego stada.


W tym artykule podpowiemy, jak wygląda okres rozpłodu i czego najbardziej potrzebują wówczas gołębie.
 

Przygotowanie do okresu rozpłodowego

 

Okres rozpłodowy to bardzo ważny czas zarówno dla gołębi, jak i hodowców. Tak naprawdę hodowcy powinni zacząć przygotowania nieco wcześniej. Należy zadbać o optymalne zdrowie ptaków, m.in. poprzez zbilansowaną dietę oraz odpowiednie warunki bytowe.
 

Zanim przystąpisz do okresu rozpłodowego, upewnij się, że gołębie przygotowane do łączenia w pary są zdrowe oraz w dobrej kondycji. Najlepiej taką kontrolę wykonać dwa miesiące przed planowanym rozpłodem. W ten sposób w przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości będziesz mieć czas na wyeliminowanie problemów zdrowotnych.
 

Oprócz tego warto również zadbać o odpowiednie miejsce do rozmnażania oraz lęgu ptaków. W naturalnych warunkach ptaki budują gniazda, w których wysiadują jaja. O udomowione gołębie musi zadbać hodowca. Pomocne będą akcesoria lęgowe dla gołębi. Skutecznym wsparciem będą miski lęgowe, które stanowią dla ptaków namiastkę prawdziwego gniazda, wpływając tym samym na jakość lęgów. Znajdziesz je w naszej ofercie. Oprócz tego zapewniamy inne produkty, jak np. sztuczne jaja, które stymulują zachowania rozrodcze gołębi i wpływają na wzmocnienie instynktu rodzicielskiego.
 

Prawidłowe żywienie gołębi przed i w trakcie okresu rozpłodowego

 

Kluczowe znaczenie ma prawidłowe żywienie gołębi. Przed okresem lęgowym warto zadbać o odpowiednie karmy, które będą wspierać regenerację organizmu gołębi. Jeśli jest taka konieczność, trzeba pomyśleć o pozbyciu się niepotrzebnie magazynowanego tłuszczu poprzez zastosowanie mieszanek dietetycznych. Bardzo ważne są też odpowiednio skomponowane mieszanki witamin i minerałów.
 

W okresie lęgowym warto sięgnąć po karmy specjalnie przygotowane dla gołębi rozmnażających się. Jeśli rodzice będą zdrowi i dobrze odżywieniu, są duże szanse, że ich potomstwo również będzie mieć silny układ odpornościowy. Warto więc zainwestować w dobrej jakości karmy i odżywki.
 

Okres lęgowy gołębi

 

W okresie lęgowym jaja wysiadywane są zarówno przez samice, jak i samce. Przez pierwsze 3-4 dni rodzice karmią potomstwo swoim mlekiem. Po 4-5 dniach pokarm zamienia się w specyficzną papkę, zawierającą spore ilości białka i tłuszczu. Produkcja pokarmu jest sporym obciążeniem dla organizmu gołębi, dlatego trzeba zadbać o ich dobrą kondycję poprzez stosowną dietę.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
O firmie
Kreacja: Agencja DM