artykuły dla gołębi sklep
Strona główna » Blog » Jak dbać o czystość i higienę gołębi?
Producenci
Bestsellery
Kontakt
 • SILVER WING
  Elżbieta Załęska
  Bystra 355
  38-300 Gorlice
  NIP: 738-181-88-17

 • E-mail:elunia07@op.pl
 • Telefon506-246-693
 • Godziny działania sklepucodziennie 9.00 - 17.00, w soboty 9.00 - 14.00
Certyfikaty

rzetelna firma
Kapitalna Firma

Jak dbać o czystość i higienę gołębi?

Data dodania: 08-10-2019

Według hodowców dbanie o gołębie nie jest nadmiernie trudne, wymaga jednak przestrzegania pewnych zasad. Samo karmienie jest bowiem niewystarczające i niezbędne jest również ich mycie. Jak powinna wyglądać troska o czystość i higienę gołębi?Higiena gołębnika


Aby ptaki te były zdrowe i dobrze się rozwijały, hodowca musi zapewnić im odpowiednie warunki do życia. Bardzo ważne jest przede wszystkim utrzymanie w odpowiednim stanie czystości gołębnika, choć nie wymaga to codziennego sprzątania, gdyż największą rolę odgrywa prawidłowy system wentylowania, dzięki któremu unika się ryzyka wybuchu epidemii. Kolejnym krokiem jest dbałość o czystość misek lęgowych – te powinny być myte i dezynfekowane po każdym lęgu. Podobnie w przypadku siodełek dla młodych gołębi, które również będą wymagać regularnego odkażania. Wielu hodowców radzi także, aby w przypadku zakupu cel lęgowych z drewna, dodatkowo je oszlifować i polakierować, wówczas nie będą gromadzić się w nich zanieczyszczenia, zazwyczaj bardzo trudne do usunięcia. Dwa razy do roku zaleca się ponadto dezynfekcję albo wypalenie całego gołębnika, dzięki czemu pozbędziemy się szkodników z trudno dostępnych miejsc.
 

Jak dbać o higienę gołębi? 


Ptaki te wymagają również regularnych kąpieli, co najmniej raz w tygodniu. Stosuje się do tego celu specjalne sole do kąpieli gołębi, które można zakupić także w naszym sklepie. Zmiękczają one wodę, dzięki czemu pióra ptaków stają się nie tylko czyste, ale także miękkie i lśniące. Dodatkowym atutem tych preparatów jest uzupełnienie składników mineralnych, bowiem sól zawiera kationy magnezu, potasu, żelaza, manganu i sodu, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju ptaka. Poza odpowiednimi preparatami, hodowca musi dbać także o właściwą temperaturę wody do kąpieli. Ta nie może być ani zbyt zimna, ani zbyt ciepła i najlepiej, aby miała ona temperaturę wody przeznaczonej do picia.

Dbanie o czystość i higienę gołębi to nie tylko troska o same ptaki, ale również o warunki w których żyją, czyli o stan gołębnika. W obydwu przypadkach dużą rolę odgrywa systematyczność, która zostanie wynagrodzona dobrym rozwojem ptaków.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
O firmie
Kreacja: Agencja DM